Популярність онлайн навчання зростає з кожним роком. Це стосується шкіл, ВНЗ, репетиторських центрів, курсів з підвищення кваліфікації та корпоративного навчання. Для того, щоб учбовий процес був максимально зручним та ефективним, багато компаній використовують LMS. Такі системи створюють сприятливе середовище для організації уроків, поширення матеріалу та перевірки прогресу. Тож, що таке LMS та чому вони стають важливими елементами сучасного бізнесу?
LMS: що це та навіщо потрібні?
Learning Management System (LMS) – це система управління навчанням, тобто сервіс або програмний інструмент, що допомагає організовувати та контролювати навчальний процес за допомогою цифрових технологій.
Коли такі системи тільки з’являлися, сфера їх застосування була очевидною: школи, університети, курси підвищення кваліфікації. Особливо актуальним це стало із початком епідемії коронавірусу та війни в Україні. Але наразі їх доволі ефективно використовують також для корпоративного онлайн-навчання.
Завдяки зручності та доступності, ці системи допомагають підвищувати обізнаність спеціалістів у певних темах, дозволяють обмінюватись знаннями та створюють просте середовище для налагодження корпоративних відносин (регламенти, правила тощо).
Таким чином, LMS платформи слугують певними віртуальними навчальними закладами, але значно гнучкішими, зручнішими та універсальнішими. Їх можна використовувати у різних цілях: перехід шкіл та університетів та дистанційну форму освіти, запуск персональних курсів для продажу, створення приватного вузьконаправленого комплексу курсів для навчання фахівців, створення внутрішньої програми розвитку персоналу компанії та багато іншого.
Основні функції LMS
LMS платформа – це інструмент, спрямований на автоматизацію організаційних та, власне, навчальних процесів. Це визначає функції, якими володіють ці інструменти:
- Онлайн-навчання у різних форматах (уроки у реальному часі, записи вебінарів та лекцій).
- Швидкий доступ до уроку або інформації про учнів з будь-якого пристрою.
- Керування матеріалами (створення курсів, текстових конспектів та презентацій).
- Зручна перевірка знань та проведення атестацій (тести, практичні завдання).
- Ефективне відстежування прогресу.
- Автоматизоване ведення бази студентів з детальною інформацією про кожного учасника.
- Створення сертифікатів та дипломів після успішного завершення курсу.
Головні інструменти LMS платформи
Оскільки LMS платформи являють собою комплексні програми для навчання, вони мають більший функціонал, аніж завантаження та перегляд уроків. Базовими інструментами, притаманними більшості таких систем, є:
- Конструктор уроків. Основний інструмент LMS, завдяки якому уроки стають чимось більшим, аніж запис лекції. Зазвичай, такі конструктори мають можливість додавати презентації, зображення, відео, анімації, аудіо, та інтерактивні елементи, що сприяє кращому засвоєнню матеріалу.
- Календар. Календарі у LMS можуть бути декількох видів. Це може бути розклад занять окремо для одного викладача або колективу, планувальник, або ж розклад для студентів певного курсу.
- Тестувальник. Моніторинг знань – дуже важливий аспект навчання. LMS системи дозволяють додавати тестові завдання, відкриті питання, завдання на встановлення відповідності та інші види перевірки знань. А що ще приємніше – таким чином значно пришвидшується перевірка робіт та підрахунок балів. Результати таких оцінювань важливі як для учня, так і для викладача.
- База студентів. Онлайн-платформи для навчання мають зберігати інформацію про всіх учнів та групи. Така інформація включає курси, які проходить студент, його прогрес, результати тестувань тощо. Інструменти пошуку дозволяють швидко орієнтуватись та знаходити потрібні відомості.
- Аналітика та звітність. Автоматичне створення статистики дозволяє відстежувати прогрес учнів як для розуміння їх рівня знань, так і для аналізу успішності уроків. Таким чином, знаходити слабкі місця у навчальних курсах стає значно зручніше та ефективніше.
- Інтеграції. Різні LMS платформи можуть мати синхронізації з іншими системами. Найчастіше, це сервіси для проведення відеодзвінків (Zoom, Skype, GoogleMeet), сервіси для розсилки повідомлень та електронних листів із нагадуваннями та сервіси для приймання оплати.
- Інструменти комунікації. Для ефективного навчання потрібний зворотний зв’язок. Тому у багатьох LMS наявні чати, де можна поставити питання викладачу або ж обговорити з учнем результати його процесу здобуття знань.
Навіщо потрібна LMS
Впровадження LMS для автоматизації навчання надає низку переваг.
Перш за все, цифровізація навчального процесу означає, що постановка завдань та їх перевірка не потребують паперу. Уся інформація доступна онлайн, а щоб переглянути її потрібен лише смартфон.
По-друге, це розширення можливостей, оскільки навчальний матеріал можна доповнювати не тільки зображеннями, а й відеороликами, аудіозаписами, онлайн-тестами, 3Д візуалізаціями тощо.
По-третє, такі системи об’єднують у собі безліч інструментів в одному місці, що означає, що не треба окремо вести плани, списки, звітності, дані щодо виконання завдань та моніторингу засвоєння уроків, матеріали для занять та інше.
Крім того, впровадження LMS допомагає знизити витрати на навчання, оптимізувати час та підвищити ефективність роботи персоналу. Не варто забувати й про те, що інтерактивність та наявність ігрових елементів, підвищують зацікавленість та мотивацію до навчання. Разом із гнучкістю та можливістю займатись у зручний час, персоналізований підхід значно покращує результати. А враховуючи те, що сучасний бізнес часто має працівників, які працюють віддалено та можуть знаходитись у різних містах, LMS стає незамінним помічником у проведенні повноцінного корпоративного навчання.
Загалом, основною метою LMS є зробити навчання простим та зручним для кожного учасника процесу. Переваги LMS у порівнянні із традиційними старими методами очевидні та вже перевірені на практиці багатьма передовими компаніями.
Як обрати LMS
Щоб визначитись, яка саме LMS підходить для ваших задач, необхідно розглянути декілька ключових факторів.
- Вартість системи. Вибір софту для навчання є дуже широким, і цінники на нього дуже різняться. Є як безкоштовні рішення, так і доволі дорогі.
- Функціональні можливості. Важливо визначитись із тим, як ви плануєте використовувати систему. Порівняйте функціонал декількох систем, щоб зрозуміти, які можливості є обов’язковими для вас, а які точно не цікавлять.
- Кількість студентів. Деякі системи мають обмеження у кількості користувачів (як викладачів, так і студентів. Якщо ви маєте багато учасників навчального процесу – обов’язково перевірте таку інформацію.
- Відгуки на програму. Переглядайте відгуки та огляди на системи, які вам сподобались. Це допоможе зрозуміти, чи відповідають ці програми вашим очікуванням та тому, що заявляють розробники. На нашому сайті ви можете знайти незалежні огляди на LMS системи українських розробників та відгуки від реальних користувачів, що допоможе зробити більш свідомий вибір.
- Наявність інтеграцій. Якщо ви вже користуєтесь іншими системами для вашого бізнесу (CRM, телефонія, приймання оплат тощо), то важливим пунктом буде можливість інтеграції LMS із наявними програмами.
Тож, що таке LMS та чи потрібна вона вашому бізнесу? Це система онлайн навчання для компаній усіх розмірів та спрямованостей. Вона потрібна тоді, коли ви плануєте розвивати свій бізнес та покращувати знання як власного персоналу або ж ділитись знаннями із групами студентів. LMS платформа – це ефективний інструмент, який допоможе вам зберегти багато часу та помітно спростити розвиток бізнесу в одній із його найголовніших валют – інформації.